Forskarporträtt, 2010-05-20

ERC Advanced Grant: Jens Nielsen

Chalmersprofessorn Jens Nielsen får ett stort forskningsstöd från det europeiska forskningsrådet, ERC. Hans forskning går ut på att få celler att producera kemikalier effektivare än idag.   
– Vi kommer tack vare detta stöd att kunna utveckla mer detaljerade matematiska modeller som vi kan använda för att designa effektiva cellfabriker, särskilt för jäst. Det är naturligtvis också en stor ära, då det är mycket prestigefullt att få en ERCs Advanced Grant, säger Jens Nielsen som är professor i kvantitativ systembiologi vid Chalmers.

Till forskarnas cellfabriker används celler av två slag, jäst och mögelsvampen Aspergillus oryzae. Bägge cellerna används idag brett inom industrin. De producerar bland annat bioetanol, enzymer som används i tvättmedel och läkemedel, som till exempel vaccin mot humant papillomvirus som kan ge livmodershalscancer.

– Vår forskning har därför ett stort industriellt intresse. Den kan ses som industrirelevant grundforskning eftersom vi forskar på basala mekanismer som kan ge ny kunskap om dessa cellers metabolism, men som samtidigt har direkt intresse för den biotekniska och kemiska industrin.

Matematiska modeller


För att få celler att tillverka ämnen måste man första ändra i deras DNA. Till exempel kan en ny gen föras in som gör att cellerna börjar tillverka det ämne genen kodar för. Cellerna odlas sedan så att de förökar sig och tillverkar mycket av det önskade ämnet.
– Vi använder matematiska modeller för att identifiera vilka ändringar som ska införas i cellens gener.

Målet är att produktionen i cellerna ska bli effektivare. Forskarna vill också ta fram teknik för att tillverka fler kemikalier i celler.
– Vi ska nu framställa äppelsyra, som kan användas för att tillverka nedbrytbar plast med ny tillverkningsteknik. Vi ska också producera proteiner, som insulin för diabetiker.

Projektet "Industrial Systems Biology of Yeast and A. oryzae" får 2,5 miljoner euro i så kallad "Advanced Grant" från det europeiska forskningsrådet. Pengarna ska bland annat användas till nyanställningar.
– Vi planerar att anställa fem forskare som ska arbeta specifikt med detta projekt.

Text: Siv Engelmark Cederborg

 

Dela |
Sidansvarig: Carin Carltoft
Senast uppdaterad: 2010-09-16
Västra Järnvägsgatan 3
Box 1035, 101 38  Stockholm
Telefon: 08-546 44 000
Fax: 08-546 44 180
Org nr: 2021005208
Fakturaadress: FE 57, 833 83 Strömsund