Forskarporträtt, 2010-06-07

Sätter läsandet under lupp

Caroline Liberg forskar i språkdidaktik. Det handlar om hur ungdomar läser och skriver och på vilket sätt det påverkar deras förmåga att lära sig olika ämnen. En av hennes drivkrafter är att kunna påverka och förändra samhället genom utbildning.
Hon är professor i utbildningsvetenskap med inriktning mot läs- och lärprocesser vid Uppsala universitet. Just nu driver Caroline Liberg en forskarskola och projekten "Testet under luppen" vid institutionen för didaktik och "Matematikens och naturvetenskapens texter och språk i prov" tillsammans med kollegor från Umeå universitet och institutionen för lingvistik och filologi, Uppsala universitet. Vetenskapsrådet stödjer båda projekten.

I projektet "Matematikens och naturvetenskapens texter och språk i prov" vill Caroline Liberg och hennes kollegor ta reda på hur elever läser inom matematik och naturvetenskapliga ämnen, och hur det i sin tur påverkar inlärningen av ämnena.
– Det som driver mig är de didaktiska frågorna. Kan vi förändra undervisningen och sättet elever lär sig olika ämnen? Utbildning är dessutom ett av de starkaste instrumenten vi har för att påverka och förändra samhället.

I "Testet under luppen" undersöker gruppen hur man internationellt sett testar ungdomars kunskaper inom naturvetenskapliga ämnen.
– Vad det är för typ av läsförmåga som krävs i de internationella testen av elevers läsande? Vad behöver de kunna för språk, och vilka lässtrategier behöver de ha till hands? Vi jämför också den här typen av läsande med hur man läser texter på internet.

För länge sedan arbetade Caroline Liberg som mellanstadielärare inom matematik och fysik. Hon har också arbetat inom specialundervisning och där väcktes intresset för språkets betydelse för hur man lär sig ett ämne.

Enligt Caroline Liberg är det viktigt att fler människor börjat jobba inom området.
– Vi är inte så många som arbetar med detta. Därför är det extra roligt att vi nu fått anslag från Vetenskapsrådet till en forskarskola. Vi har byggt ett nationellt nätverk mellan fem lärosäten i landet och ska nu utlysa fyra doktorandtjänster.

Just nu drömmer Caroline Liberg om att många ska vilja gå i hennes fotspår. Själv har hon sju år kvar innan hon går i pension.
– Jag önskar att flera fördjupar sig i ämnet och att vi fortsätter att få ut forskningsresultaten som aktiv och levande kunskap till lärare i skolorna.

Text: Bianca Barck

Dela |
Sidansvarig: Carin Carltoft
Senast uppdaterad: 2010-06-07
Caroline Liberg, professor i utbildningsvetenskap vid Uppsala universitet. Foto: Jyrki Siikanen.

Caroline Liberg, professor i utbildningsvetenskap vid Uppsala universitet. Foto: Jyrki Siikanen.

Västra Järnvägsgatan 3
Box 1035, 101 38  Stockholm
Telefon: 08-546 44 000
Fax: 08-546 44 180
Org nr: 2021005208
Fakturaadress: FE 57, 833 83 Strömsund