- Vi anser att texter som publiceras om forskning som bekostats av allmänna medel ska vara fritt tillgängliga för alla, säger professor Pär Omling, Vetenskapsrådets generaldirektör. Open Access är en viktig förutsättning för att forskningsresultat ska kunna spridas och komma samhället till godo.
Forskare ska garantera att det som publiceras ska finnas tillgängligt enligt Open Access inom högst sex månader.
Vetenskapsrådets ställningstagande vad gäller Open Access har utarbetats i nära samarbete med SUHF som företräder landets lärosäten. Att verka för fri spridning av forskningsresultat är heller inte en isolerad svensk företeelse. Den s.k. Berlindeklarationen, som innebar en avsiktsförklaring att verka för Open Access, har undertecknats av flera stora i första hand europeiska forskningsfinansiärer.
Open Access-reglerna gäller ännu så länge enbart vetenskapligt bedömda texter i tidskrifter och konferensrapporter, inte monografier och bokkapitel. Kravet kommer att gälla Vetenskapsrådets utlysningar från årsskiftet 2010.
För mer information, kontakta
Håkan Billig, huvudsekreterare ämnesrådet för medicin, tel 08-546 44 294, e-post hakan.billig@vr.se
Pär Omling, generaldirektör Vetenskapsrådet, tel 08-546 44 185, e-post par.omling@vr.se