Notis, 2012-01-13

Diskutera forskning om civila samhället

Vilken betydelse har det civila samhället i vår tid och vilka förändringar står vi inför? Hur ser situationen ut utanför Sverige och vad innebär globaliseringen för det civila samhällets utveckling? Den 2 februari arrangeras en heldag i Stockholm där forskare och ledare inom olika ideella organisationer diskuterar forskning som rör civilsamhället.
I en rad workshops presenterar forskare sina projekt i dialog med praktiker som är verksamma inom olika ideella organisationer. Gott om utrymme kommer att finnas för gemensam diskussion.

En stor del av de projekt som presenteras har beviljats bidrag från Vetenskapsrådet inom satsningar på forskning om den ideella sektorn och civilsamhället som initierats av regeringen. Andra projekt finansieras av Riksbankens jubileumsfond.  

Ett syfte med seminariet är att skapa bryggor mellan forskare och praktiker.

Arrangörer för seminariet är Ideell arena, som är en paraplyorganisation för de ideella organisationerna i Sverige, tillsammans med Vetenskapsrådet och Riksbankens Jubileumsfond.

Sista anmälningsdag är torsdag den 19 januari.

Dela |
Sidansvarig: webbredaktör
Senast uppdaterad: 2012-01-20
Mer information
Läs mer om seminariet Arenan för civilsamhälle och vetenskalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterplänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Länk till program och anmälningsformulär finns långt ner till höger på Ideell arenas webbplats.
Västra Järnvägsgatan 3
Box 1035, 101 38  Stockholm
Telefon: 08-546 44 000
Fax: 08-546 44 180
Org nr: 2021005208
Fakturaadress: FE 57, 833 83 Strömsund