Evenemanget är avslutat
IFFIS 2022
Skriv upp 24 november i kalendern! Då är det dags för IFFIS 2022 – en konferens och mötesplats för inspiration, erfarenhetsutbyte och nytänkande inom frågor som rör ett öppet vetenskapssystem.
Datum
24 november 2022
Tid
9.30–16.30
Plats
Aulan, Norra Latin, Drottninggatan 71 B
Arrangörer
Vetenskapsrådet, SUHF och Kungliga biblioteket
Möteplatsen för frågor som rör ett öppet vetenskapssystem
I dag arbetar allt fler aktörer för att öppet dela data om forskning. På så sätt bidrar de till ett öppnare forskningssystem där information om vetenskapen och dess förutsättningar och resultat är tillgänglig för intressenter såväl inom som utanför forskarsamhället. Detta ställer höga krav på effektiva infrastrukturer för forskningsinformation. Hur kan dagens system utvecklas så att befintliga data kommer till användning på ett bra sätt? Hur kan vi samarbeta och skapa gemensamma standarder och kopplingar mellan systemen?
IFFIS - Infrastruktur för forskningsinformation i Sverige - är en återkommande konferens för ett öppet vetenskapssystem och vänder sig till dig som arbetar med forskningsinformation och dess infrastruktur inom FoU-sektorn. IFFIS är en mötesplats för inspiration, erfarenhetsutbyte och nytänkande inom frågor som rör ett öppet vetenskapssystem, oavsett om du arbetar på myndighet, lärosäte eller företag.
Varmt välkommen!
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 19 september 2023
Nu kan neutronforskare i Sverige äntligen bidra in kind till ESS. Det innebär både nya möjligheter att bygga upp svensk kompetens inom instrumentering och möjligheter att utveckla nya samarbeten.
-
Evenemang |
Publicerad 19 september 2023
Välkomna till en diskussion kring hur behoven av XFEL, den europeiska röntgenfrielektronlasern i Hamburg, ser ut. Bakgrunden är att det idag pågår en diskussion om hur anläggningen ska utvecklas på längre sikt.
Nyckelord:
-
Nyhet |
Publicerad 05 september 2023
Inom Natos innovationsprogram Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (Diana) utvecklas ny teknik inom försvarsområdet. Nu kan svenska organisationer anmäla intresse för att medverka som acceleratorer eller testcenter i programmet.