Evenemanget är avslutat

Hearing om Plan S

22 januari arrangerade Vetenskapsrådet, Formas och Forte en hearing kring implementeringsplanen för Plan S. Hearingen riktade sig främst till forskare och personer verksamma inom biblioteksvärlden.

Datum

22 januari 2019

Se en inspelning av hearingen här:

Svara på diskussionsfrågorna i efterhand

1. Vad blir viktigast att tänka på inför implementeringen av Plan S?

2. Hur kan finansiärer bidra för att underlätta implementering av Plan S? 

3. Hur kan forskare bidra för att underlätta implementering av Plan S?

4. Hur kan lärosäten inklusive bibliotek bidra för att underlätta implementering av Plan S?

Deadline för att skicka in svar på frågorna har passerat.

Hur kan vi bäst genomföra en övergång till öppen tillgång?

Den internationella koalitionen av forskningsfinansiärer, Coalition S, verkar för att omedelbar och öppen publicering av offentligt finansierad forskning. Formas och Forte är medlemmar i Coalition S och har skrivit under Plan S. Vetenskapsrådet ställer sig bakom principerna för öppen tillgång men har valt att stå utanför Plan S.

Mot bakgrund av implementeringsplanen för Plan S genomförde forskningsråden en gemensam hearing. Det övergripande syftet var att diskutera hur det svenska forskningssystemet bäst genomför en övergång till öppen tillgång.

Målsättningen var att ge underlag för inspel kring de olika delarna i implementeringsplanen från den svenska delen av det Europeiska forskningssystemet. Vi vill också öppna för dialog mellan olika aktörer kring deras ställningstaganden i förhållande till Plan S.

Program

Moderator: Eva Krutmeijer

13.00 Välkomna
Generaldirektörerna på Vetenskapsrådet, Formas och Forte hälsar välkomna

13.15 Keynote John-Arne Røttingen, administrerende direktør, Norges forskningsråd

13.45 Inspel Beate Ellend, Kungliga biblioteket

14.00 Panelsamtal

  • Beate Ellend, Kungliga biblioteket
  • Jens Hjerling-Leffler, Sveriges Unga Akademi
  • John-Arne Røttingen, Norges forskningsråd
  • Gustaf Nelhans, Högskolan i Borås

14.30 Paus

14.50 Gruppdiskussioner och återkoppling från diskussionerna

16.10 Avslutningsreflektion från generaldirektörerna

16.30–17.30 Mingel

Publicerad den

Uppdaterad den

Mer inom samma ämne

  1. Det svenska deltagandet i EOSC

    Välkommen till ett webbinarium som fokuserar på EOSC (European Open Science Cloud). Du får de senaste uppdateringarna om vad som händer inom EOSC på europeisk nivå och vad som är på gång i Sverige kopplat till EOSC.

  2. Planera, hantera och tillgängliggöra forskningsdata

    Välkommen till ett webbinarium som fokuserar på EOSC (European Open Science Cloud). Du får de senaste uppdateringarna om vad som händer inom EOSC på europeisk nivå och vad som är på gång i Sverige kopplat till EOSC.

  3. Stärkt forskning och innovation med öppna och jämförbara data

    Välkommen till lanseringen av Gemensamma data-projektet (GDP). Ett samarbete mellan fem forskningsfinansiärer för ökad transparens och gemensamma data. Tillsammans skapar vi nya möjligheter för insyn, analys och innovation inom forskningssystemet.