Evenemanget är avslutat
Hur kan grundforskning inom växtbiologi bidra till att lösa framtidens livsmedelsförsörjning?
Den 27 augusti arrangerar Kungliga vetenskapsakademin, Scandinavian Plant Physiology Society och Vetenskapsrådet ett heldagssymposium med inriktning på hur grundforskning inom växtbiologi kan bidra till att lösa den framtida livsmedelsförsörjningen. Välkommen!
Datum
27 augusti 2019
Tid
9.30 — 15.15
Plats
Stora Hörsalen, Naturhistoriska riksmuseet, Frescativägen 40, Stockholm
Anmälan
Anmälan är stängd.
Arrangör
Symposiet arrangeras av Kungliga vetenskapsakademin, Scandinavian Plant Physiology Society och Vetenskapsrådet.

Foto: Lottie Eriksson
Många av mänsklighetens stora utmaningar rör växter och matproduktion. En växande befolkning, klimatförändringar och ökande konkurrens om exempelvis sötvatten och odlingsbar jord ökar varje år pressen på växtforskare och växtförädlare att leverera innovationer och nya växtsorter som kan möta dessa utmaningar.
Tillämpad forskning baseras så gott som alltid på landvinningar inom grundforskning, och detta gäller förstås även i detta fall. Historien visar att dagens naturbruk är baserat på gårdagens grundforskning, och på samma sätt kommer dagens grundforskning att utgöra basen för framtidens tillämpningar.
I detta symposium kommer världsledande forskare att ge exempel på hur grundforskning på växter lett till historiska genombrott som fått betydelse för mänskligheten, från Mendels epokgörande räknande av ärtor i klosterträdgården i Brno till utveckling av nya grödor. Vidare kommer symposiet att visa hur dagens forskning har förutsättningar att förbättra vår framtid, men också vilka problem som måste lösas för att detta skall kunna realiseras, i en värld där fakta alltmera ifrågasätts.
Symposiet hålls på engelska med ett antal internationella talare.
Läs mer om konferensen på KVAs webbplats Länk till annan webbplats..
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 22 maj 2025
Marika Edoff blir Vetenskapsrådets huvudsekreterare för teknikvetenskap – en helt ny roll hos oss.
-
Nyhet |
Publicerad 22 maj 2025
Vetenskapsrådets ämnesråd för naturvetenskap och teknikvetenskap delas upp i två delar. Det ska ge större möjligheter att fokusera på specifika behov inom respektive område.
-
Nyhet |
Publicerad 12 maj 2025
Nu finns övergripande information på vår webbplats om att forska i Sverige. Syftet med sidorna är att ge en bild av hur det är att forska här och vilka möjligheter som finns.