Nyhet
Nyhet
Publicerad den
Uppdaterad den
Stefan Svallfors ny huvudsekreterare för humaniora och samhällsvetenskap
1 januari 2019 tillträder professor Stefan Svallfors tjänsten som huvudsekreterare inom humaniora och samhällsvetenskap på Vetenskapsrådet. Som sin kanske viktigaste uppgift ser han att försvara den humanistiska och samhällsvetenskapliga forskningens integritet.

Foto: Anna Hartvig
– Jag har en mycket omfattande och långvarig erfarenhet som forskningsledare och forskningsbedömare vilket gör att jag vet hur slitig, men också fantastiskt rolig en tillvaro inom forskningen kan vara. Det är erfarenheter som jag hoppas ska prägla det jag gör i min roll som huvudsekreterare, säger Stefan Svallfors.
Som sin kanske viktigaste uppgift ser han att försvara den humanistiska och samhällsvetenskapliga forskningens integritet. Inte bara i den självklara betydelsen att forskningsfusk och andra oegentligheter ska stävjas, utan att i en bredare bemärkelse slå vakt om och utvidga forskningens autonomi. Detta handlar i stor utsträckning om att ytterligare stärka den goda kollegialitet som idag präglar bedömningsarbetet inom Vetenskapsrådet.
– Därutöver är jag mycket angelägen om de internationella forskningsfinansieringssamarbeten som VR är inblandat i och kommer att försöka prioritera dessa.
Stefan Svallfors är professor i sociologi vid Södertörns högskola och forskningsledare vid Institutet för framtidsstudier i Stockholm. Han är även ledamot i Kungl. Vetenskapsakademien. Hans forskning rör människor som är anställda för att driva politik, så kallade policyprofessionella.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 2 juni 2022
Det blir Katarina Bjelke som tar över som generaldirektör för Vetenskapsrådet efter Sven Stafström. Det meddelade regeringen idag, torsdag 2 juni. Katarina Bjelke tillträder sin nya tjänst 15 september.
Nyckelord:
-
Nyhet |
Publicerad 5 maj 2022
Nu inleder vi flytten till våra nya lokaler på Hantverkargatan 11B i Stockholm. Vi kommer fortfarande sitta centralt, från centralstationen går du till oss på 10 minuter.
Nyckelord:
-
Nyhet |
Publicerad 21 april 2022
Vetenskapsrådet har beslutat att stötta forskare på flykt från krigets Ukraina genom att bidra ekonomiskt till den svenska sektionen av Scholars at Risk. SAR-Sverige arbetar för att säkra finansiering så att forskare som behöver skydd kan erbjudas en...