Nyhet
Nyhet
Publicerad den
Uppdaterad den
Kan ERC:s bedömning av forskning användas av nationella forskningsfinansiärer?
I ERC:s bedömningsprocess kan forskare som söker bidrag få höga betyg, men bli utan finansiering på grund av en begränsad budget. ERC-betyget är en kvalitetsstämpel som kan användas av andra forskningsfinansiärer. I en ny rapport från Vetenskapsrådet undersöks möjligheterna att ta tillvara goda forskningsidéer.
Finansiering från Europeiska forskningsrådet, ERC, hör till det mest meriterande och prestigefyllda en ung eller mer etablerad forskare i Sverige kan uppnå, inte minst för att konkurrensen sker med forskare från hela Europa och för att bedömningen görs helt internationellt, av externa granskare och granskarna i ERC:s expertpaneler. Den forskare som når långt med ett högt betyg i ERC:s bedömning kan därför anses vara antingen en lovande framtida forskningsledare eller en redan etablerad forskare av internationell toppklass.
Hur kan forskningsfinansiärer fånga upp dessa forskare med hög potential? I rapporten undersöker vi vilka finansieringsmöjligheter som finns för forskare i Sverige och andra länder som nått högt i ERC:s bedömning utan att ha fått finansiering. Rapportens diskussionsavsnitt skildrar vad som görs och kanske ytterligare kunde göras vid lärosäten och bland forskningsfinansiärer när det gäller att dra nytta av ERC:s kvalitetsstämpel.
Rapporten är en uppföljning av en av rekommendationerna i Vetenskapsrådets utredning Svenskt deltagande i Europeiska forskningsrådet (2017), som efterlyste olika sätt att ta tillvara goda forskningsidéer.
Rapporten Kan ERC:s bedömning av forskning användas nationellt?
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 27 mars 2025
-
Nyhet |
Publicerad 27 mars 2025
Forsknings- och innovationspropositionen innehåller förslag på många nya uppdrag till Vetenskapsrådet. Det handlar både om stora satsningar och om mindre uppdrag eller förstärkningar.
Nyckelord:
-
Evenemang |
Publicerad 20 mars 2025
Välkommen till ett seminarium om Sveriges ”whole-of-government-approach” och syn på ansvarsfull internationalisering.