Nyhet

Nyhet

Publicerad den

Uppdaterad den

Sök till RÅC2022 sommarskola

Sommarskolan äger rum 14–21 augusti 2022 på Varbergs kusthotell och vänder sig till dig som är postdoktor, doktorand eller masterstudent vid ett svenskt universitet eller forskningsinstitut. Årets tema är “X-rays and Neutrons for a Sustainable Future: Advanced Materials, Climate Crisis, Human Health”. Sista ansökningsdag är 20 juni 2022.

RAC2022 Röntgen-Ångström International Summer School 2022 (Röntgen-Ångström-Cluster) utlyser upp till 20 platser till unga svenska forskare. De som antas får ett stipendium som täcker kostnader för mat och logi.

En av de främsta målsättningarna med sommarskolan, som äger rum på Varbergs Kusthotel, är att stärka den vetenskapliga kunskapsbasen hos nästa generations forskare, inte minst i och med att nya infrastrukturer för forskning, som ESS, MAX IV och XFEL, kommer att starta.

Sommarskolan, som tidigare hette RACIRI, arrangeras nu för åttonde år i rad och har haft ungefär 100 deltagare årligen från Sverige, Tyskland och Ryssland. I år är kommer deltagarna bara från Sverige och Tyskland

Läs mer om sommarskolan och om hur du ansöker Länk till annan webbplats.

En del av Röntgen-Ångström-Cluster

Röntgen-Ångström International Summer School ryms inom ramarna för det svensk-tyska vetenskapliga samarbetet inom strukturbiologi och materialvetenskap, Röntgen-Ångström Cluster (RÅC). Syftet med samarbetet är att stärka forskning som använder neutroner och synkrotronljus, samt att stimulera användandet och/eller uppbyggnaden av kompetens för stora forskningsinfrastrukturer som redan finns eller planeras inom området. Vetenskapsrådet är handläggande myndighet för RÅC.

Publicerad den

Uppdaterad den

Pdf / Utskrift

Kontakt

Har du frågor om utlysningen?

RAC2023@vr.se

Mer inom samma ämne

  1. Samverkan kring ESS och MAX IV har lett till nytta inom akademi och industri

    Vetenskapsrådet och Vinnova har samarbetat för att öka användningen av ESS och MAX IV. En ny rapport visar att satsningen har gett resultat. Den har lett till ökad nytta för såväl akademi som industri och stärkt Sveriges position som kunskapsnation.

  2. Redovisning av regeringsuppdraget avseende den europeiska spallationskällan och MAX IV

    Vetenskapsrådet och Vinnova har haft i uppdrag av regeringen att öka svensk användning av forskningsanläggningarna ESS och MAX IV. Slutrapporten visar tydligt att satsningen gett resultat. Den har gett ökad samverkan mellan akademi, industri och off...

  3. Ukraina efterlyser hjälp med att bedöma forskningsansökningar

    National Research Foundation Ukraine, NRFU, i Ukraina fortsätter sitt arbete med att finansiera forskning och upprätthålla det ukrainska forskningssystemet trots kriget som pågår. Nu söker de internationella granskare av forskningsansökningar.