Nyhet

Nyhet

Publicerad den

Uppdaterad den

Vetenskapsrådet finansierar 5 reserver som sökt medel från EU-programmet MSCA

Vetenskapsrådet har beslutat att finansiera 5 forskare i Sverige som blivit högt rankade i EU:s utlysning Post Doctoral European Fellowship 2023.

Vetenskapsrådet har huvudansvar för det svenska deltagandet i EU-programmet Marie Sklodowska-Curie-åtgärder, MSCA. Nu har vi beslutat att ge medel till 5 av de forskare som inte fått finansiering från MSCA i utlysningen Post Doctoral European Fellowship, men fått kvalitetsstämpeln Seal of Excellence. Samtliga forskare har en svensk värdorganisation som Vetenskapsrådet godkänt – ett krav för att få finansiering från oss.

EU tog beslut i utlysningen i våras. Totalt har nu 74 forskare med svenska värdinstitutioner beviljats finansiering.

Bidraget finansierar verksamhet i Sverige och bidragsperioden är 12–24 månader. Forskare inom alla vetenskapsområden kan söka bidraget.

Följande forskare får finansiering av Vetenskapsrådet:

  • Lucia Elgerud Norström, Uppsala universitet med projektet: Döden och kroppen: En bedömning av svenska åsikter om organdonation och helkroppsdonation
  • Andrew Reeve, Naturhistoriska riksmuseet med projektet: En tropisk fågelfaunas svar på 2,6 miljoner år av klimatförändringar.
  • Myra Noemi Chavez Rosas, Uppsala universitet med projektet: A zebra-fish based platform to oncover genetic causes and potential treatments for lysosomeassociated cardiac diseases
  • María Sebastià Sáez, Uppsala universitet med projektet: Ett paradigm för dåligt moderskap: Phaedra som madrastra i spansk samtida dramatik
  • Shubham Singh, Karolinska institutet med projektet: BreathEASY – Förståelse av den molekylära balett som startar astma.

Den totala finansieringen för de fem projekten är runt 15 miljoner kronor.

Läs mer om resultatet på MSCA:s webbplats. Länk till annan webbplats.

Nästa utlysning inom utlysningen Post Doctoral European Fellowship äger rum 9 april. 2025 Länk till annan webbplats.

Publicerad den

Uppdaterad den

Pdf / Utskrift

Mer inom samma ämne

  1. Fem forskare från Sverige är med och delar på ERC Synergy grant 2025

    Nu är det klart vilka som får ERC Synergy Grant 2025. Totalt får 66 forskargrupper dela på 684 miljoner euro från Europeiska forskningsrådet (ERC). I fem av dem ingår forskare med en svensk värdinstitution.

  2. Sveriges forsknings- och innovationskontor i Bryssel fyller 30 år

    Tre decennier av närvaro i Europas politiska centrum: Under 2025 firar Sveriges forsknings- och innovationskontor i Bryssel, SWERI, 30 årsjubileum. Kontoret har spelat en avgörande roll för att stärka svenska intressen inom forskning och innovation.

  3. 21 forskare i Sverige får ERC Starting Grant 2025

    Nu har Europeiska forskningsrådet, ERC, publicerat resultatet för ERC Starting Grant i 2025 års utlysning. 478 forskare i Europa får 1,5 miljoner euro var för att utveckla sin forskning och bygga upp sina forskargrupper. 21 av forskarna har en svensk...