Nyhet

Nyhet

Publicerad den

Uppdaterad den

Vetenskapsrådet finansierar 5 reserver som sökt medel från EU-programmet MSCA

Vetenskapsrådet har beslutat att finansiera 5 forskare i Sverige som blivit högt rankade i EU:s utlysning Post Doctoral European Fellowship 2023.

Vetenskapsrådet har huvudansvar för det svenska deltagandet i EU-programmet Marie Sklodowska-Curie-åtgärder, MSCA. Nu har vi beslutat att ge medel till 5 av de forskare som inte fått finansiering från MSCA i utlysningen Post Doctoral European Fellowship, men fått kvalitetsstämpeln Seal of Excellence. Samtliga forskare har en svensk värdorganisation som Vetenskapsrådet godkänt – ett krav för att få finansiering från oss.

EU tog beslut i utlysningen i våras. Totalt har nu 74 forskare med svenska värdinstitutioner beviljats finansiering.

Bidraget finansierar verksamhet i Sverige och bidragsperioden är 12–24 månader. Forskare inom alla vetenskapsområden kan söka bidraget.

Följande forskare får finansiering av Vetenskapsrådet:

  • Lucia Elgerud Norström, Uppsala universitet med projektet: Döden och kroppen: En bedömning av svenska åsikter om organdonation och helkroppsdonation
  • Andrew Reeve, Naturhistoriska riksmuseet med projektet: En tropisk fågelfaunas svar på 2,6 miljoner år av klimatförändringar.
  • Myra Noemi Chavez Rosas, Uppsala universitet med projektet: A zebra-fish based platform to oncover genetic causes and potential treatments for lysosomeassociated cardiac diseases
  • María Sebastià Sáez, Uppsala universitet med projektet: Ett paradigm för dåligt moderskap: Phaedra som madrastra i spansk samtida dramatik
  • Shubham Singh, Karolinska institutet med projektet: BreathEASY – Förståelse av den molekylära balett som startar astma.

Den totala finansieringen för de fem projekten är runt 15 miljoner kronor.

Läs mer om resultatet på MSCA:s webbplats. Länk till annan webbplats.

Nästa utlysning inom utlysningen Post Doctoral European Fellowship äger rum 9 april. 2025 Länk till annan webbplats.

Publicerad den

Uppdaterad den

Pdf / Utskrift

Mer inom samma ämne

  1. Intervjuträning ERC Advanced Grant 2025

    Vetenskapsrådet bjuder in till intervjuträning för forskare som har gått vidare till steg två i ERC:s utlysning Advanced grant. Administrativ personal vid svenska universitet som arbetar med forskningsstöd för ERC är också välkomna.

  2. 14 forskare i Sverige får ERC Consolidator Grant 2024

    Nu har Europeiska forskningsrådet, ERC, publicerat bidragsbeslutet för ERC Consolidator Grant. 14 av forskarna som får bidrag har en svensk värdinstitution.

  3. Tio projekt får medel för forskning som ska öka välbefinnandet för framtiden

    Tio forskningsprojekt beviljas ​​medel i den internationella utlysningen "Förbättra välbefinnande för framtiden". I sex av projekten deltar forskare från Sverige.