Nyhet
Nyhet
Publicerad den
Uppdaterad den
Så förbereder vi oss för nya uppdragen i propositionen
Forsknings- och innovationspropositionen innehåller förslag på många nya uppdrag till Vetenskapsrådet. Det handlar både om stora satsningar och om mindre uppdrag eller förstärkningar.
Excellenskluster för banbrytande teknik, en satsning på banbrytande forskning, utlysningar inom åtta nya strategiska forskningsområden och stärkta incitament för strategisk rekrytering. Det är några exempel på uppdrag som regeringen ger Vetenskapsrådet i forsknings- och innovationspropositionen. Många uppdrag innebär samarbeten med olika aktörer.
I väntan på Riksdagens beslut om regeringens proposition i maj förbereder vi oss nu på att ta oss an de nya uppdragen.
Åtta nya strategiska forskningsområden
Valet av strategiska forskningsområden (SFO) är bland annat baserat på inspel från lärosäten och forskningsfinansiärer. Syftet med satsningen är att kraftsamla och profilera svensk forskning för att fortsatt kunna hävda sig i den internationella konkurrensen. Den forskning som finansernas inom satsningarna ska ha förutsättningar att vara av högsta internationella kvalitet eller redan ha uppnått den nivån.
De åtta nya strategiska forskningsområdena är:
- Hälsa, life science och artificiell intelligens
- Kvanttekniker
- Polarforskning
- Klimatrelaterad forskning
- Krisberedskap och totalförsvaret
- Praktiknära professionsforskning om brottslighet
- Excellens i skolan
- Forskning om avancerade material
När det gäller dessa forskningsområden är det lärosätena som ska ansöka om medel. Vår uppgift är att utlysa områdena och bedöma ansökningarna samt ge regeringen rekommendationer om vilka ansökningar som bör finansieras. Sedan är det regeringen som fördelar medlen till lärosätenas anslag.
Vi planerar att öppna utlysningen i början av hösten. Förhandsinformation om förutsättningarna för den utlysningen går vi ut med i början av sommaren.
Banbrytande forskning och nytt ämnesråd
I maj arrangerar vi en hearing om banbrytande forskning inför en utlysning som är tänkt att öppna i början på nästa år.
Vi räknar också med att få i uppdrag att på sikt inrätta ett ämnesråd för teknikvetenskap. Det innebär att vi behöver tillsätta en huvudsekreterare som ska ansvara för det.
Stöd för strategisk rekrytering
För att ge stöd åt strategisk rekrytering vid lärosätena planerar vi att utlysa bidrag till karriärstöd på biträdande lektorsnivå i slutet av året eller i början av 2026. Lärosätena förväntas nominera kandidater och medfinansiera tjänsterna.
Om propositionen röstas igenom ska vi också ta fram en indikator som syftar till att öka incitamentet för lärosätenas arbete med strategisk rekrytering. Den är tänkt att användas från och med 2028.
Läs i propositionen om alla uppdrag regeringen vill genomföra:
Vi publicerar mer information om våra uppdrag löpande.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 25 juni 2026
En ny rapport visar att forskarskolor är ett viktigt instrument för att stärka forskarutbildningen på olika områden, men också att stabila och förutsägbara villkor krävs för att de ska få långsiktiga effekter.
Nyckelord:
-
Publikation |
Publicerad 25 juni 2026
I rapporten analyseras Vetenskapsrådets finansiering av forskarskolor i Sverige under perioden 2010–2024. I urvalet ingår forskarskolor inom medicin och hälsa, humaniora och samhällsvetenskap, registerbaserad forskning, utvecklingsforskning samt utbi...
Nyckelord:
-
Nyhet |
Publicerad 2 juni 2026
Under 2026 arbetar Vetenskapsrådets ämnesråd och kommittéer med forskningsöversikter inom sina respektive områden. I höst ger vi forskare möjlighet att lämna kommentarer på ett första utkast.
