Subject classification of publications in the ISI database based on references and citations
Thomson Reuters publikationsdatabas innehåller en ämnesklassning av tidskriftshäften. Ett av dessa ämnen är ”Multidisciplinary Sciences” vilken inkluderar tidskrifter som Nature och Science. En del av publikationerna i dessa tidskrifter har en tydlig ämnesinriktning. Denna rapport beskriver en metod för att klassa om sådana publikationer för att erhålla mer adekvata ämnesetiketter på dessa.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 10 juni 2026
Hon är professor inom neonatologi och pediatrik. I sin nya roll vill hon bland annat arbeta för att främja internationell samverkan och bidra till ett starkare genomslag av forskning i vård, policy och samhälle.
-
Nyhet |
Publicerad 20 maj 2026
Den 20 maj firas Clinical Trials Day världen över. I samband med dagen uppmärksammar Vetenskapsrådet tio år av nationell samverkan för kliniska studier i Sverige, med en publikation om utvecklingen.
-
Nyhet |
Publicerad 4 mars 2026
En ny analys visar att Sverige har ett starkt internationellt genomslag inom humaniora. Analysen har tagits fram som en bilaga till Forskningsbarometern 2025, och använder ett alternativt mått för att kunna visa citeringsgenomslaget för området.
