Jämställdhet i Vetenskapsrådets miljöstöd och excellenssatsningar

Utfall av utlysningar gjorda mellan 2004–2016

Når Vetenskapsrådets forskningsstöd manliga och kvinnliga forskare på jämställda villkor? Vi har undersökt vilka som sökt och blivit beviljade bidrag till forskningsmiljöer respektive stöd inom olika excellenssatsningar som gjorts från 2004 och framåt.

Det visar sig att stödet står i proportion till könsfördelningen bland ansökningarna. Vetenskapsrådets bedömningsprocess tycks därmed inte ha missgynnat varken män eller kvinnor som grupp. Men betydligt fler män än kvinnor söker och får därmed del av dessa stöd.

En förklaring kan vara att eftersom kvinnor fortfarande är i minoritet högre upp i hierarkin bland seniora forskare, som är målgruppen för dessa stöd, blir konsekvensen att män får en större andel forskningsmedel än kvinnor. Därför är det viktigt att Vetenskapsrådets och andra forskningsfinansiärers utbud av stödformer till forskning är varierat. Det är också viktigt att fortsätta utforma utlysningar könsneutralt och att bedömningsprocessen är könsneutral, i strävan efter att kombinera vetenskaplig kvalitet och jämställda villkor.

Mer inom samma ämne

  1. Seminarium i Bryssel om ansvarsfull internationalisering

    Välkommen till ett seminarium om Sveriges ”whole-of-government-approach” och syn på ansvarsfull internationalisering.

  2. Nätverksmöte för Vetenskapsrådets excellenscenter 2025

    Uppsala universitet står värd för årets möte med de excellenscenter som finansieras av Vetenskapsrådet. Tanken är att ge möjlighet till idéutbyte mellan centren.

  3. Vetenskapsrådets årsredovisning 2024