Beslut publicerat
11 december 2018
Totalt beviljat belopp: 23 001 000
Internationella samarbeten inom individanpassad medicin (ERA PerMed)
Beslut har fattats inom Internationella samarbeten inom individanpassad medicin (ERA PerMed).
Beslut publicerat
Observera att endast besked i Prisma garanterar att ett bidrag har beviljats.
Beslut har fattats om att finansiera 25 konsortier inom ERA PerMed:s första utlysing. I 6 av de beviljade konsortierna ingår svenska deltagare, vilka kommer att få finansiering från Vetenskapsrådet. Vetenskapsrådets stöd till det svenska deltagarna uppgår till sammanlagt 23 001 000 kronor under perioden 2018–2020.
Läs mer om beslutet på ERA PerMed's webbplats. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 30 november 2023
Vetenskapsrådets generaldirektör Katarina Bjelke är ny styrelseledamot i Science Europe, en sammanslutning av forskningsfinansiärer och forskningsutförande organisationer som bevakar och driver forskningspolitiska frågor på europeisk nivå.
-
Nyhet |
Publicerad 23 november 2023
Nu har Europeiska forskningsrådet, ERC, publicerat bidragsbeslutet för ERC Consolidator Grant. 14 av forskarna som får bidrag har en svensk värdinstitution.
-
Beslut |
Publicerad 9 november 2023
Vetenskapsrådet har fattat beslut om vilka ansökningar som beviljas i utlysningen av projektbidrag för internationella samarbeten inom antimikrobiell resistens (JPIAMR). Totalt beviljar vi nästan 19 miljoner kronor för åren 2023–2026.
Nyckelord: