Beslut publicerat

08 december 2022

Totalt beviljat belopp: 16 200 000 kronor

Projektbidrag för internationella samarbeten inom antimikrobiell resistens (JPIAMR)

Vetenskapsrådet har fattat beslut om vilka ansökningar som beviljas i utlysningen av projektbidrag för internationella samarbeten inom antimikrobiell resistens (JPIAMR). Totalt beviljar vi drygt 16 miljoner kronor för åren 2023–2025.

Totalt har tretton projekt som involverar 72 partners från 15 olika länder rekommenderats finansiering av JPIAMR. Vetenskapsrådets beslut rör deltagarna från Sverige.

Läs mer om projekten på JPIAMRs webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Beslut publicerat

Observera att endast besked i Prisma garanterar att ett bidrag har beviljats.

Vad händer efter beslut?

Publicerad den

Uppdaterad den

Pdf / Utskrift

RELATERAT INNEHÅLL

Kontakt

Mer inom samma ämne

  1. 17 projekt får bidrag för forskning om ansvarsfull användning av AI

    Nu är det beslutat vilka som får bidrag i Nordforsks satsning på forskning om ansvarsfull användning av artificiell intelligens. 29 forskare från åtta svenska universitet och forskningsinstitut är involverade i de projekt som får medel.

  2. Tre centrum om kvinnors hälsa och sjukdomar får stöd av Forte och Vetenskapsrådet

    Nu är det beslutat att tre forskningscentrum med fokus på kvinnors hälsa och sjukdomar beviljas finansiering i Forte och Vetenskapsrådet utlysning av centrumbidrag.

  3. Forskarskolor inom polarforskning

    Vetenskapsrådet har fattat beslut om vilka ansökningar som beviljats forskarskola inom polarforskning. Totalt beviljar vi nästan 40 miljoner kronor för åren 2025–2028.