Forskningsinfrastruktur
Människa, kultur och samhälle
Forskningsinfrastruktur
Människa, kultur och samhälle
GGS (Generations and Gender Survey)
Den svenska Generations and Gender Survey (GGS) är del av ett internationellt forskningsinfrastrukturprojekt för datainsamling, The Generations and Gender Programme (GGP).
GGP är en samhällsvetenskaplig infrastruktur som fyller en viktig funktion inom forskning som är av central betydelse för samhällsutveckling, demografi och familjesociologi.
GGP erbjuder en öppen och avgiftsfri tillgång till harmoniserad data för studiet av orsaker och konsekvenser av barnafödande och familjeförändringar, även med avseende på hur olika omvärldsfaktorer bidrar till skillnader mellan europeiska länder.
GGP samarbetar med andra ledande europeiska forskningsinfrastrukturer, t.ex. ESS, SHARE, EVS och CESSDA i syfte att skapa synergier dem emellan. Infrastrukturens mål är att förbättra förståelsen av orsakerna till och konsekvenserna av de dramatiska nedgångarna i fertilitet samt förändringarna i partnerskapsbeteende i Europa och andra välmående länder.
Läs mer på GGP:s webbplats Länk till annan webbplats.
RELATERAT INNEHÅLL
Detta är en infrastruktur som Vetenskapsrådet finansierar.