Suicidalt beteende och vård
Skillnader mellan flyktingar, andra migranter och personer födda i Sverige
Trots att den globala migrationen ökat kraftigt saknas i stort sett forskning om suicidalt beteende (självmordsförsök och självmord) bland utrikes födda och då särskilt bland flyktingar. Studier om skillnader i vårdutnyttjande bland utrikes födda respektive svenskfödda med suicidalt beteende saknas nästan helt. I den här policy brief:en sammanfattas ett nytt forskningsprojekt inom det nationella forskningsprogrammet om migration och integration. Projektet syftar till att undersöka vägar till suicidalt beteende, faktorer som påverkar hälso- och sjukvårdsinsatser före och efter ett självmordsförsök samt vägar till negativa hälsoutfall efter självmordsförsök bland flyktingar, migranter utan flyktingstatus och svenskfödda.
Denna policy brief har tagits fram som ett samarbete mellan Delmi och Vetenskapsrådet i syfte att synliggöra forskning som beviljats medel från Vetenskapsrådet.
Läs mer om Vetenskapsrådets nationella forskningsprogram inom migration och integration.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 13 februari 2025
I april öppnar vi fyra utlysningar, utöver dem vi tidigare aviserat för 2025.
-
Nyhet |
Publicerad 19 december 2024
I år har Vetenskapsrådet tagit emot cirka 5 800 ansökningar om forskningsbidrag. 860 av dem har beviljats. Sammanlagt handlar det om 4,55 miljarder kronor till forskning vid svenska lärosäten och 2,81 miljarder till forskningsinfrastruktur.
-
Nyhet |
Publicerad 17 december 2024
Elektorsförsamlingen har nu valt ledamöter till Vetenskapsrådets styrelse och ämnesråd för perioden 2025–2027. Mandatperioden är tre år och ledamöterna kan väljas om för ytterligare tre år.