Nyhet

Nyhet

Publicerad den

Uppdaterad den

65 ansökningar om att starta excellenskluster för banbrytande teknik

Den 10 juni stängde Vetenskapsrådets och Vinnovas första utlysning för att etablera excellenskluster. Ansökningarna visar att det svenska forsknings- och innovationssystemet har höga ambitioner, menar Marika Edoff, ansvarig för satsningen på Vetenskapsrådet.

Excellenskluster för banbrytande teknik är en tioårig, storskalig satsning som Vetenskapsrådet och Vinnova gör tillsammans. Målet är att finansiera ett tiotal kluster som bygger på starka samarbeten mellan akademi, näringsliv och innovationsaktörer. Klustren ska leda till nya genombrott, framskjutna svenska positioner och snabbt växande företag inom banbrytande teknik.

Baserat på titel och sammanfattning har Vinnova och Vetenskapsrådet tagit fram en första analys av de inkomna ansökningarna. Där går att utläsa att:

  • Det finns en tyngdpunkt på områdena bioteknik, medicin, AI och avancerade material.
  • Flera starka spår befinner sig i gränsytor mellan teknikområden.
  • Visar framväxande förmågor, och inte bara enskilda forskningsfält.
  • Många ansökningar handlar inte om en enskild teknik, utan om hur tekniker kombineras i tillämpade system.
  • AI, data och modeller är tvärgående möjliggörare, inte enbart separata områden.
Heatmap som visar att flest ansökningar rör life tech i bred mening. Därefter kommer AI, autonomi och digitala system följt av energi, vatten och infrastruktur.

Ansökningarna är grupperade efter sammanfattningar. I bilden ovan kan du se hur ansökningarna fördelat sig över ämnesområden. Ju mörkare färg desto större mängd relaterade ansökningar.

Flest ansökningar, 14 stycken, kommer från KTH. Karolinska institutet har skickat in nio ansökningar, Linköpings universitet sju och Chalmers, Lunds universitet och Uppsala universitet sex ansökningar vardera. Även från SLU, Göteborgs, Luleå, Stockholms och Umeå universitet har det kommit ansökningar.

Ansökningar har också kommit från andra organisationer: IVL svenska miljöinstitutet, Lindholmen Science Park, RISE, Statens väg- och transportforskningsinstitut och Skandionkliniken. Medsökande i ansökningarna kommer från många fler lärosäten och organisationer och täcker det svenska forsknings-, näringslivs- och innovationssamhället mycket väl. Totalt kom det in 65 ansökningar.

– Lärosäten, företag, innovationsaktörer och andra organisationer har arbetat hårt för att skapa alla dessa initiativ till framtida excellenskluster som nu inkommit med ansökningar. Det är ett tecken på framtidstro och att det finns höga ambitioner och riktigt starka förmågor i det svenska systemet, säger Marika Edoff, huvudsekreterare för teknikvetenskap och ansvarig för satsningen på Vetenskapsrådet.

Målet med satsningen på excellenskluster är att Sverige år 2035 ska ha en handfull excellenskluster vars förmågor och resultat rankas bland de fem bästa i världen inom sina respektive områden.

– Runt om i världen investerar länder i forsknings- och innovationsmiljöer för nästa generations teknik. Den globala konkurrensen hårdnar. Intresset för excellensklustren visar att svenska aktörer vill vara med och konkurrera om framtidens genombrott. Ambitionen med satsningen är att förändra och förbättra hur vi löser problem i grunden och att åstadkomma banbrytande forsknings- och innovationsgenombrott, säger Katarina Bjelke, generaldirektör på Vetenskapsrådet.

I excellenskluster förenas landets främsta forskare med entreprenörer och industrins mest innovativa ledare för att ta Sverige mot internationellt ledarskap. Det är en kraftsamling över geografiska och organisatoriska gränser för att driva verklig förändring och skapa nya sätt att samarbeta som stärker Sveriges position i den globala teknikkonkurrensen.

– Vi är tacksamma för det hårda arbete och omfattande samarbete mellan forskning, näringsliv och innovationsaktörer som ligger bakom ansökningarna – och som dessutom genomförts under kort tid, säger Marika Edoff.

Nu startar Vetenskapsrådets arbete, med hjälp av internationella expertpaneler, med att bedöma de inkomna ansökningarnas forskningsexcellens. Därefter ska Vinnova bedöma deras innovationspotential. I början av november kommer de kluster som rankats högst i både forskning och innovation att kallas till intervjuer.

– Det krävs mycket höga betyg i båda kategorierna för att till slut få finansiering. Under senhösten kommer vi att bevilja upp till tio starka kluster som vi bedömer har stor potential att främja och utveckla svenskt ledarskap inom viktiga teknikområden, säger Marika Edoff.

Seminarium i Almedalen, 24 juni: Är Sverige redo för banbrytande teknik? Länk till annan webbplats.

Prenumerera på nyheter om excellenskluster för banbrytande teknik (Vinnovas webbplats) Länk till annan webbplats.

Publicerad den

Uppdaterad den

Mer inom samma ämne

  1. Nya finansieringsinstrument attraherar svenska forskare

    Under våren och försommaren har vi öppnat två nya spännande och viktiga utlysningar: Excellenskluster för banbrytande teknik och Explorativt bidrag inom banbrytande forskning. Båda programmen grundar sig på regeringsuppdrag som syftar till att ...

  2. Ny utlysning för banbrytande forskning har öppnat

    Nu har vi öppnat utlysningen Explorativt bidrag inom banbrytande forskning. Det är en ny bidragsform som ska ge möjlighet att testa en potentiellt banbrytande forskningsidé.

  3. Nu öppnar utlysningen Excellenskluster för banbrytande teknik

    Banbrytande teknik har stor betydelse för samhällsutveckling och välstånd, det vill säga Sveriges framtida konkurrenskraft. För att sådan teknik ska kunna utvecklas behövs starka och långsiktiga forskningsmiljöer som samlar akademi, näringsliv och an...