Polförskjutningar Internationella Polaråret 2007–2008
Arktis och Antarktis är inte längre avlägsna utkanter i vår värld. De har hamnat mitt i världen och står nu i centrum för politikens uppmärksamhet.
Polernas villkor förändras snabbt. Där finns smältande isar och skör miljö. Där finns naturresurser, geopolitiska spänningar och militärt kraftspel. I Arktis finns ekonomiska framtidsdrömmar och trängda urbefolkningar.
Men också ett vardagsliv bland fyra miljoner invånare i åtta länder. Mitt bland dessa pågående polförskjutningar genomfördes det Internationella Polaråret 2007–2008.
Tusentals forskare från hela världen samarbetade, med varandra men också med lokalbefolkningar, konstnärer, medier och politiker. Sverige har deltagit aktivt – med natur- och samhällsvetenskaplig forskning, utställningar, film, seminarier och debatt.
Polförskjutningar berättar om hur Polaråret gick till, hur det var tänkt från början, vad som hände och hur arvet från Polaråret kan se ut. Här finns också tankar kring hur vi tillsammans kan ta hand om polerna på vår planet.
Mer inom samma ämne
-
Nyhet |
Publicerad 14 augusti 2025
Han är professor i funktionell ekologi i limniska system vid Sveriges Lantbruksuniversitet. I sin nya roll som huvudsekreterare vill Stefan Bertilsson verka för en framtid med högkvalitativ och innovativ forskning, där vetenskapligt förankrad kunskap...
-
Nyhet |
Publicerad 22 maj 2025
Marika Edoff blir Vetenskapsrådets huvudsekreterare för teknikvetenskap – en helt ny roll hos oss.
-
Nyhet |
Publicerad 22 maj 2025
Vetenskapsrådets ämnesråd för naturvetenskap och teknikvetenskap delas upp i två delar. Det ska ge större möjligheter att fokusera på specifika behov inom respektive område.
