Stöd och samordning

Förutom de befintliga kanaler och mötesplatser Vetenskapsrådet ger stöd till utvecklar vi också nya plattformar för kommunikation om forskning och forskningsresultat. Dessutom utlyser vi kommunikationsstöd till forskare.

Vi utvecklar en plattform för nyheter om forskning

Var med och bygg en plattform för nyheter om forskning för allmänhet och journalister! Syftet är att öka tillgången till svensk forskning och att förklara hur forskning går till. Målet är att flera organisationer ska vara med och bidra med innehåll och tjänster, främst – men inte enbart – digitalt. Byggstenar i den kommande plattformen är webbplatsen forskning.se och tjänsten Expertsvar.

Forskning.se samlar och förmedlar nyheter om svensk forskning. Länk till annan webbplats.

Expertsvar hjälper journalister att få kontakt med forskare, och lärosäten att sprida sina pressmeddelanden. Länk till annan webbplats.

Kontakta Cissi Askwall som samordnar utvecklingsarbetet.

Vi utlyser kommunikationsstöd till forskare

Bland Vetenskapsrådets stödformer finns bidrag för kommunikationsprojekt. Sådant stöd kan enbart sökas av forskare.

Här hittar du våra utlysningar.

Publicerad

Uppdaterad

Mer inom samma ämne

Inga matchande sidor